Archiwum kategorii: ‘Praca w Polsce’

PostHeaderIcon Znajdź pracę przez agencję pracy tymczasowej


W Polsce jeszcze przed kryzysem agencje pracy tymczasowej powstawały jak grzyby po deszczu. Kilka z nich otwierało swoje punkty nawet w systemie franczyzy. To już o czymś świadczy, mianowicie o popularności takich rozwiązań. Mimo to wiele osób wciąż boi się skorzystać z pośrednictwa agencji pracy.

Najczęściej powtarzające się wątpliwości dotyczą wynagrodzeń. Obawiamy się, że zatrudnienie przez agencję będzie oznaczało niższe wynagrodzenie. Boimy się słowa „tymczasowa”, obawiamy się, że po trzymiesięcznym okresie próbnym umowa nie zostanie przedłużona. To najczęstsze obawy pracowników. I jeszcze jedna – że za usługę pośrednictwa płacić musi pracownik. Nic bardziej błędnego. Płaci pracodawca. To jemu zależy na wykonaniu usługi, czyli znalezieniu odpowiedniej osoby. Pracownik nie płaci za proces rekrutacyjny ani grosza. To standard we wszystkich agencjach, a gdyby było inaczej oznacza to, że mamy do czynienia z oszustami. Obalmy kolejny mit – wynagrodzenie pracownika zatrudnianego przez agencję pracy tymczasowej nie może być dużo niższe. Co więcej, agencji zależy na wynegocjowaniu dla pracownika większego wynagrodzenia, ponieważ z reguły to od niego jest procentowo uzależnione wynagrodzenie dla samej agencji. I ostatnia sprawa – tymczasowość. Rzeczywiście, istnieje możliwość, że po okresie próbnym umowa nie zostanie przedłużona. Ale takie ryzyko jest zawsze, po to stworzono umowy na okres próbny, aby pracodawca i pracownik mogli się wypróbować, jak sama nazwa wskazuje.

Najczęściej jednak osoby wybierane przez agencje pracy są dobrze dobrane do danego stanowiska. Agencji zależy na dobrej opinii i dąży do jak najlepszego dopasowania pracownika do stanowiska pracy. Zadowolenie pracodawcy jest tu priorytetem, bo przecież negatywne opinie szybko się roznoszą, pocztą pantoflową jak i przez internet. Z reguły więc po okresie próbnym zawierana jest umowa na dłuższy okres, na przykład rok, już z bezpośrednim pracodawcą.

PostHeaderIcon Praca dla ciebie – asystentka


Młode, reprezentacyjne dziewczyny z dobrym wykształceniem mogą spróbować swoich sił jako asystentki prezesów, dyrektorów, zarządów dużych firm. Jakie są wady i zalety takiego zawodu? Przede wszystkim jest to raczej zajęcie na początek kariery.

Często stanowisko asystentki jest dla młodych, wykształconych osób trampoliną do dalszej kariery. Często stanowisko asystentki obejmują osoby po prawie, ekonomii, z wykształceniem filologicznym. Zakres obowiązków takiej osoby jest zależny od potrzeb osoby lub osób, którym ma asystować. Może to być organizacja spotkań, prowadzenie kalendarza, przygotowywanie ofert handlowych, po sporządzanie umów, obsługę handlową importu czy eksportu, aż po kontakty z polskimi i zagranicznymi kontrahentami. Płace na stanowisku asystentki są bardzo różne, głównie dlatego, że nazwa stanowiska jeszcze niczego nie mówi o zakresie przyszłych obowiązków. Asystentka handlowca na przykład może być pracą za najniższe wynagrodzenie, asystentka prezesa w dużej firmie to zarobki rzędu trzech tysięcy. Najwięcej zarabiają asystentki najwyżej ustawionych osób w dużych korporacjach o światowym zasięgu. Szczególnie w dużych miastach, takich jak Wrocław, Kraków, Poznań czy tradycyjnie już Warszawa. Stolica jednak wbrew pozorom może nie być najlepszym miejscem dla przyszłych asystentek do rozpoczynania kariery, jest tu bowiem spora konkurencja i firmy mogą zaniżać stawki w związku z tym faktem.

Jednak miasta zachodniej i południowej Polski, ale również Trójmiasto, to wspaniałe możliwości rozwoju dla niejednej asystentki. Są tu też lepsze, wbrew pozorom, warunki zatrudnienia. Asystentka poza płacą podstawową i różnymi premiami, może liczyć na sfinansowanie szkoleń zawodowych, kursów językowych, może mieć opłacone przez firmę ubezpieczenie na życie, zajęcia sportowe (nawet całomiesięczny karnet bez limitów). Wszystko zależy od tego, jakie wynagrodzenie uda jej się wynegocjować na początku, podczas rozmowy o pracę, która pozostaje najważniejszym elementem jeśli chodzi o negocjację wynagrodzenia.

PostHeaderIcon Praca w Polsce


Praca już kiedyś była na polskim rynku towarem deficytowym. W latach dziewięćdziesiątych, przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i falą emigracji zarobkowej, bezrobocie w naszym kraju sięgało momentami do dwudziestu procent. Raczej powszechnie uważało się, że pracę to można dostać tylko po znajomości, że szef musi źle traktować swego pracownika, płace muszą być uwłaczająco niskie.

Nic dziwnego, że wiele osób godziło się pracować na czarno, w trudnych warunkach. Media nagłaśniały co jakiś czas przypadki złego traktowania pracowników, na przykład przypadki kasjerek, które przez całą dwunastogodzinną zmianę nie mogły sobie zrobić przerwy i pójść do toalety, w związku z czym zmuszone były do korzystania z pampersów, pieluch jednorazowych. Te i inne przypadki znajdowały finał w sądzie. Zupełnie inne podejście do pracy reprezentowały tak zwane młode wilki w latach dziewięćdziesiątych, na ich początku.

Był to okres, kiedy wiele osób dorobiło się majątku zakładając własną firmę. Ale i młodzi mieli szansę zrobić karierę w strukturach wielkich światowych korporacji, które zaczynały wtedy działać w Polsce. Młodzi ludzie, często bez żadnego doświadczenia, zaraz po studiach lub nawet w ich trakcie, awansowali na stanowiska kierownicze, wcześniej zarezerwowane dla osób po pięćdziesiątce. W cenie nie był już wiek, koneksje, układy polityczne, ale świeżość pomysłów, dynamika, ale i gotowość do bardzo ciężkiej pracy. Młodzi ludzie spędzali w firmach całe dnie, nie mieli czasu na życie towarzyskie, założenie rodziny w ogóle nie wchodziło w grę. Kariera przede wszystkim. Wielu z nich dostawało pracę jeszcze na studiach, zamieniali system dzienny na system zaoczny, pracowali od poniedziałku do piątku, a w weekendy studiowali. Ciężka praca dawała rezultaty, nie raz zajmowali stanowiska dyrektorskie jeszcze przed trzydziestką. Niestety, wiele z tych osób miało problem z założeniem rodziny, nie mieli bowiem na nic czasu, a bardzo ciężka, wyczerpująca praca wielu z nich odbiła się na zdrowiu.

Archiwum

You are currently browsing the archives for the Praca w Polsce category.

Polecamy